چاپ
دسته: blog
بازدید: 1156
گردشگری ایران

گردشگری ایران ، مسافرت گردشگران کشور ایران به مکانهای مختلف و دیدنی کشورهای دیگر میباشد.

گردشگرانی که از ایران به سفرهای خارج از کشور جهت گذران اوقات فراغت میروند، سفر به کشورهای همسایه از جمله ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای مذهبی را نسبت به کشورهای دیگر ترجیح میدهند.


تاریخچه گردشگری در ایران


گردشگری در کشورهای مختلفی انجام میشود. از جمله کشورهایی که دارای تعداد قابل توجهی از گردشگران میباشد، ایران است. از قرن نهم تا چهاردهم میلادی، گردشگران بیش از سفر به ژاپن و اروپا، به ایران سفر میکردند. مطالبی که گردشگران به عنوان گزارش در کتابهای جغرافیایی ارائه میکردند در مورد سفرهای خود به ایران بوده است. از قرن پانزدهم به بعد گردشگری به کشور ایران بیشتر شده و غربیان ترجیح میدادند به سرزمینهای شرقی سفر کنند. گزارشهایی که از سفرهای به ایران نوشته میشده است در مورد اجناس، شیوه های حکومتی، محصولات شهرهای اسلامی، میراث های فرهنگی و آداب مختلف کشور ایران بوده است.


گردشگران ایرانی


سومین کشور صادرکننده گردشگر به آسیای صغیر، ایران است که پس از آلمانیها و گرجیها قرار گرفته است. از مکانهایی که مورد توجه گردشگران کشور ایران قرار میگیرد، پس از ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس میباشند. دلیل علاقه مندی گردشگران کشور ایران به این مکانها، نزدیک بودن و ارزان بودن مسافرت میباشد. کشورهای نزدیک ایران توانسته اند نظر گردشگران در ایران را به خود جلب نمایند. سالیانه بیش از 700 هزار نفر، ایرانیان به عنوان گردشگر در این کشورها حضور پیدا میکنند. از علاقه مندیهای دیگر افراد گردشگر کشور ایران به کشورهای دیگر جهان، سفرهای زیارتی بوده که به دلیل زیارت مسافرت میکنند. سفر به عراق و عربستان از دیگر انتخابهای گردشگران و مردمان ایرانی میباشد که میتوانند به زیارت خانه خدا و حرم معصومین علیهم السلام نائل شوند.


نتیجه گیری:
گردشگران کشور ایران، به دلیل شرایط مکانی و اعتقاداتی که مردمان ایرانی دارند، به کشورهای مجاور و مذهبی مسافرت میکنند.