جاذبه های گردشگری ایلام

جاذبه های گردشگری ایلام، شهر ایلام در غرب کشور در میان ارتفاعات جنگلی و کوه ها استقرار یافته و بهار در این شهر جلوه ای زیبا دارد.

این شهر با داشتن اراضی حاصلخیز و آب و هوای مناسب دارای اهمیت خاصی است و شما می توانید از جاذبه های طبیعی ایلام لذت ببرید و جالب است بدانید، گویش مردمان این شهر به زبان کردی است.


برخی از مکان های گردشگری ایلام


1- کوه قلاقیران: یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور از نظر زیبایی است که طرح میدان آزادی تهران هم از شکل این کوه الهام گرفته شده است.


2- منطقه حفاظت شده مانشت: مانشت کوهی پوشیده از جنگل است که در شمال شرقی شهر ایلام واقع شده و دارای دو رودخانه پر آب است.


3- مسجد صاحب الزمان: یکی از پر زائرترین مسجد های ایران بعد از مسجد جمکران است که در روزهای چهارشنبه زیارتگاه مردمی است که معتقد هستند در این روز حضرت مهدی(عج) در این مسجد حضور دارند.


4- پارک کودک: در مرکز شهر ایلام قرار دارد که مکانی برای تفریح تمام گروه های سنی است و در آن یک کتابخانه و وسایل ورزشی قرار دارد.


غذاهای سنتی ایلام


1-خورشت تره کوهی: یکی از خوش عطرترین خورشت ها است که مردم شهر ایلام معتقدند این خورشت می تواند رقیب سرسختی برای قرمه سبزی باشد چون که از لحاظ رنگ و ترکیب شباهت زیادی بین این دو غذای سنتی وجود دارد.


2-کوفته سیرابی: این غذا از محبوبیت زیادی برخوردار است و مادران خوش سلیقه با ترکیب موادی از جمله سیرابی چرخ کرده، گیاهان معطر، آرد و ادویه های محلی و... به تهیه ی این خوراک خوشمزه می پردازند.


3-گوجه پلو: یکی از پر مصرف ترین غذاهایی است که به دلیل سادگی و حضور ماده ی غذایی مقوی گوجه فرنگی مشهور است و مردم ایلام آن را به عنوان غذای محلی خود قرار داده اند.


نتیجه گیری


زبان های گفتاری در میان مردمان ایلام لری، کردی، لکی و کردی کرمانجی و عربی است و اکثر مردم شیعه هستند.