با آب شدن یخ های قطبی، آیا امکان وقوع جنگ بین آمریکا و روسیه بر سر منابع وجود دارد؟

با آب شدن یخ های قطبی، آیا امکان وقوع جنگ بین آمریکا و روسیه بر سر منابع وجود دارد؟، منابع زیاد شمالگان، موقعیت‌های اقتصادی زیادی را برای کشورهای مجاور این منطقه به‌وجود آورده است؛ طوری که کشور ایالات متحده تصمیم گرفته تمرکز بیشتری روی این ناحیه داشته باشد. جنگ بر سر منابع شمالگان به‌قدری جدی شده است که کشورها مشغول مستقر کردن نیروهای نظامی در مناطق تحت کنترل خود هستند. مهم‌ترین عامل این جنگ هم، آب شدن یخچال‌های شمالگان است. آب شدن این یخ‌ها، دسترسی به منبع شمالگان را برای کشورها ساده‌تر کرده است. در حالی که ذوب شدن یخچال‌های شمالگان تهدیدی برای شهرهای ساحلی محسوب می‌شود، کشورهایی مثل روسیه یا امریکا امیدوارند تا این گرم شدن زمین بتواند برای آن‌ها میلیون‌ها دلار ثروت جدید را در پی داشته باشد.

ادامه مطلب: با آب شدن یخ های قطبی، آیا امکان وقوع جنگ بین آمریکا و روسیه بر سر منابع وجود دارد؟

چرا نظریات علمی مورد توافق گسترده‌ی دانشمندان، بیشتر مورد اقبال عموم هستند؟

یکی از ویژگی‌هایی که به طور مشخص اجماع را از دیگر انواع اطلاعات متمایز می‌کند، ماهیت «هنجاری» آن است. بدین معنی که «اجماع» یک توصیف کننده‌ی قدرتمند واقعیت در اجتماع است. ماهیت هنجاری، درباره‌ی تعداد آدم‌هایی که بر روی موضوعات مهم توافق دارند و درباره‌ی نرمال‌های جامعه صحبت می‌کند. انسان برای زندگی در اجتماع تکامل یافته و تحقیق‌های روانشناختی زیادی نشان می‌دهند که مردم به طور مشخص پذیرای اطلاعاتی هستند که اجتماع به آن‌ها می‌دهد. در حقیقت، تصمیم‌گیری جمعی در بین انسان و بسیاری دیگر از جانوران اجتماعی مرسوم است؛ زیرا راهبردهای تصمیم‌گیری که نیازمند توافق جمعی هستند، ریشه در اعماق فرایند تکامل همکاری انسانی دارند. احتمالا مردم به صورت بیولوژیکی ترجیح می‌دهند که به هوش جمعی توجه کنند.

ادامه مطلب: چرا نظریات علمی مورد توافق گسترده‌ی دانشمندان، بیشتر مورد اقبال عموم هستند؟

آیا ماه نیز آتشفشان دارد؟ آتشفشان های ماه چگونه فوران می کنند؟

آیا ماه نیز آتشفشان دارد؟ آتشفشان های ماه چگونه فوران می کنند؟، ماه سال‌ها پیش دارای آتش‌فشان‌هایی بود که درست مثل آتش‌فشان‌های زمین، مواد مذاب را با فشار از دهانه‌ی خود بیرون می‌دادند. البته دانشمندان دست کم در چند دهه‌ی اخیر کاملا از این موضوع آگاه بودند. ماموریت‌های آپولو، توانستند اطلاعات بیشتری از آتش‌فشان‌های ماه و مواد مذابی که روی این سیاره جریان داشته‌اند پیدا کنند. بیشتر این اطلاعات هم از شیشه‌های آتش‌فشانی که روی ماه پیدا شده بودند به‌دست آمد. 

ادامه مطلب: آیا ماه نیز آتشفشان دارد؟ آتشفشان های ماه چگونه فوران می کنند؟

چرا ما انسان ها گاهی به علم بدبین شده و به آن اعتماد نداریم؟

چرا ما انسان ها گاهی به علم بدبین شده و به آن اعتماد نداریم؟، در جامعه‌ای مثل ایالات متحده، نوعی دو دستگی عجیب بین کسانی که به علم باور دارند و کسانی که علم را قبول ندارند وجود دارد. یکی از نظرسنجی‌های اخیر «مرکز تحقیقاتی پو» (Pew Research Center) نشان می‌دهد عده‌ی زیادی از مردم آمریکا که تعداد آن‌ها نیز رو به افزایش است، با بسیاری از نظریه‌های بنیادین علم مخالف هستند و نمی‌توانند آن‌ها را قبول کنند. از آن جمله می‌توان به عدم باور به نظریه‌ی تکامل، ایمنی واکسن‌ها و حتی نقش انسان در تغییر اقلیم اشاره کرد. ولی در دنیایی که اتفاقا نوعی آپارتاید علمی وجود دارد و از اول دبستان واقعیت‌هایی که علم می‌گوید به بچه‌ها آموزش داده می‌شود، چرا این‌قدر مخالف وجود دارد؟ حق با مخالفان است یا با موافقان؟

ادامه مطلب: چرا ما انسان ها گاهی به علم بدبین شده و به آن اعتماد نداریم؟

کدام چهره های مشهور جهان در زمینه تکنولوژی هم فعالیت دارند؟

کدام چهره های مشهور جهان در زمینه تکنولوژی هم فعالیت دارند؟، افراد معروف بیشتر به خاطر فعالیت‌های هنری در سینما یا موسیقی شناخته می‌شوند. خیلی کم پیش می‌آید که در دنیای تکنولوژی کسی به عنوان یک ستاره مشهور شناخته شود. البته از آنجایی که دنیای تکنولوژی به‌تازگی بسیار هیجان‌انگیز شده و سر و صداهای زیادی به راه انداخته، نام‌های مطرحی از ستاره‌های سینما، موسیقی و ورزشی را در این حوزه مشاهده می‌کنیم. ستاره‌هایی که از دنیای هالیوود به سمت دره سیلیکون (Silicon Valley) حرکت کرده‌اند تا درکنار افراد حرفه‌ای این حوزه دست به کارهای مختلف بزنند. بد نیست بدانید که چه افراد معروفی از درآمدشان در زمینه خوانندگی، بازیگری و ورزش در حوزه تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ادامه مطلب: کدام چهره های مشهور جهان در زمینه تکنولوژی هم فعالیت دارند؟